2013. augusztus 26., hétfő

Charles Martin: A tücskök éneke

Már régóta el akartam olvasni az író egyik könyvét, mert annyian keresik a könyvtárban. Nekem annyira maradéktalanul nem tetszett. Zavart egy kicsit az erős vallásos vonal, bár érdekes volt bepillantani a hívő emberek lelkivilágába. A könyv első egyharmada számomra unalmas volt. Nehezen indult, sok volt a részletes leírás. Több síkon fut a cselekmény: 1. megismerjük a két főszereplő, Reese és Annie egymáshoz való kapcsolódását, a köztük kialakuló, egyre szorosabb viszonyt; 2. végigkísérjük nagy vonalakban Reese gyermekkorát, barátságát, majd szerelmét későbbi feleségével, Emmával. A súlyosan szívbeteg Emma határozta meg Reese pályaválasztását. A fiú gyermekkorától fogva a szív gyógyításával foglalkozott, azért lett transzplantációs szívsebész, hogy megmenthesse a számára legfontosabb személy életét. A szakmájában csodatévőnek nevezték, a korszak egyik legtehetségesebb orvosa volt, a feleségét mégsem tudta megmenteni. Érzelmileg ő is velehalt, felhagyott az orvoslással, s hajók építésével foglalkozott a megvakult sógorával, Charlie-val együtt. Ekkor találkozott véletlenül a 8 éves, szívbeteg kislánnyal, aki annyira hasonlított a meleg szívű feleségére. A bátor, talpraesett Annie is haldoklik, csak egy új szív segíthetne neki, s a legjobb orvos, aki gyermekszíveket is tud operálni. Reese fokozatosan "érik meg" a feladatra, 5 év után ez a kicsi lány és az érte mindent feláldozó nagynénje melegíti fel lassan a szívét, s éri el, hogy megbocsásson magának. A döntő pillanatban Reese újra csatasorba áll, s egy isteni csoda segítségével megmenti Annie életét. 
Charles Martin: A tücskök énekeA regény az első egyharmad után letehetetlen volt, olvastatta magát. Ami tetszett: Reese kapcsolata Charlie-val, Reese odafordulása és önzetlen segítsége Annie-ék, valamint Termesz felé; Reese és Emma elfogadó szerelme, az emberséges orvosok. Ami kevésbé tetszett, hogy sok a véletlen szerencse, vagy "isteni csoda" a műben. Amúgy nagyon megható történet a szeretetről, az élni akarásról, az elfogadásról, a segítségnyújtásról.

2013. augusztus 7., szerda

Eric Kraft: Herb és Lorna

Mást vártam a könyv elején olvasható ajánlás alapján: "a legvidámabb könyvek egyike, ráadásul nagyon szexi...". Ehhez képest a mű egy unoka korabeli dokumentumok alapján leírt visszaemlékezése a nagyszülei életéről. Érdekes korkép a huszadik század első felének Amerikájáról.
Eric Kraft: Herb és LornaAmi a nyomozást kiváltotta, az a nagymama hagyatékában az unokájára hagyott "közönséges tárgyakat", erotikus  szobrocskákat, ékszereket rejtő boríték volt, pár mondatos leírással a nagyszülők hozzájuk fűződő viszonyáról. 
Az unoka feltérképezte a nagypapa, Herb nélkülözésekkel terhes gyermekkorát, a barkácsoláshoz, újításhoz való rendkívüli adottságát. Megnyerő egyénisége már fiatalon alkalmassá tette Herbet könyvek és mellesleg erotikus inggombok, ékszerek eladására, Ben bácsikája irányításával. Később Herb különleges mechanikai megoldásokkal mozgathatóvá varázsolta az óratokba rejtett figurákat. Egy beszerző út alatt ismerkedett meg a különleges szépséggel ragyogó életvidám lánnyal, Lornával, aki az I. világháború alatt számtalan levelet írt a szimpatikus fiúnak. Lorna művészi szinten készített szobrokat, ezért Luther bácsikája  rábeszélte az erotikus ékszerek alakjainak kifaragására. Mindkét fiatalnak egész élete  során a "közönséges tárgyak" készítése és eladása jelentette a plusz bevételi forrást, ám annyira szégyellték, hogy egymás előtt is titokban tartották az amúgy szeretett tevékenységüket. Nyugdíjas korukban derült ki, hogy a társuk az, akinek a munkáját annyira csodálták. Innentől fogva a nyugdíjaskori lakóhelyükön oktatták is a tárgyak elkészítésének módját a többi, tanulásra vágyó idős embernek.
A könyv bemutatja Herb és Lorna nagy szeretetben leélt életét, családjukat, barátaikat, munkájukat, s titkos hobbijukat.